Czytak dla osób słabowidzących oraz osób niepełnosprawnych.

GBP posiada 2 czytaki  tj. proste w obsłudze odtwarzacze audiobooków dla osób z dysfunkcją wzroku oraz osób niepełnosprawnych, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku. Jeden Czytak został nam użyczony przez Stowarzyszenie Larix.  Czytelnikom naszych Bibliotek oferujemy bezpłatny dostęp do tych urządzeń wraz z bogatym zasobem książek słuchanych udostępnianych przez stowarzyszenie Larix. Zainteresowanych wypożyczeniem tych urządzeń prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny (14) 6798 304.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca powstało w 2003 r. Założycielami Stowarzyszenia są osoby niewidome i słabowidzące, które chcą działać na rzecz swojego środowiska. Od 2007 roku Stowarzyszenie zaangażowało się w promocję czytelnictwa wśród osób niewidomych, szczególnie w nowoczesnym standardzie cyfrowym bez użycia kaset magnetofonowych. Stowarzyszenie nagrało i bezpłatnie przekazało bibliotekom publicznym ponad 1300 książek polskich i zagranicznych autorów. Są to najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Powieści, reportaże, książki historyczne, popularno-naukowe i inne, które nigdy wcześniej nie były dostępne dla niewidomych w wersji dźwiękowej. Było to możliwe dzięki realizacji projektów finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.