Historia

Biblioteka Publiczna w Rzuchowej powstała w 1955 r. Początkowa jej nazwa: Gromadzka Biblioteka Publiczna. Jej pierwsza siedziba to kącik w salce szkolnej dzielony razem z Gromadzką Rada Narodową (pow. 15 m2). Od 1962 r. biblioteka ma swój oddzielny lokal w budynku prywatnym p. Aleksandra Abramowicza o pow. 15 m2 . W miarę powiększania się księgozbioru, za zgodą właściciela powierzchnia zwiększa się. W 1980 r. wynosi 63 m2 (4 pomieszczenia łącznie z czytelnią). W 1994 r. biblioteka otrzymuje nowy lokal w kompleksie budynków Szkoły Podstawowej w Rzuchowej. Lokal o pow. 95 m2 ma cztery pomieszczenia oraz zaplecze socjalne. Urządzono tutaj czytelnię, oddział dla dzieci, wypożyczalnię dla dorosłych, “pokój bajek” dla najmłodszych czytelników oraz pokój opracowania księgozbioru. Od października 2003 r. biblioteka otrzymała nowe pomieszczenie o pow. 78 m2 w obrębie budynku szkoły. Lokal choć mniejszy od poprzedniego jest bardzo przytulny i funkcjonalny
Pierwszym pracownikiem biblioteki, jak podaje kronika, była Teresa Kądziołka, potem Genowefa Polek, a od 1960 r. – Maria Wojtarowicz. W 1969 r. pracę rozpoczęła Danuta Kwolek i pracowała do 1981 r., kiedy to awansowała – przechodząc na stanowisko instruktora w WBP w Tarnowie. Otrzymała w przydziale czynności m.in. opiekę merytoryczną nad bibliotekami gminy Pleśna. Pani Danuta intensywnie rozwinęła współpracę biblioteki z organizacjami społecznymi i kulturalnymi wsi. Prowadziła “Teatr przy kawie”, teatrzyk kukiełkowy. Każda impreza w szkole lub klubie odbywała się przy współudziale biblioteki. Następczynią p. Kwolek była Beata Słowik, która pracuje tylko rok. W latach 1980-2022 r. biblioteką kieruje pani Jolanta Bujak-Ziobrowska. Obecnie biblioteką kieruje Pani Marta Biga.
Księgozbiór będący zaczątkiem BP w Rzuchowej pochodzi z Biblioteki Gromadzkiej w Pleśnej oraz Biblioteki Powiatowej w Tarnowie. Początkowo liczył 1.186 woluminów.
Od stycznia 2012 r. całość wprowadzonego do bazy księgozbioru jest już udostępniana elektronicznie, a katalogi są dostępne w sieci.