Wędrówka po Cmentarzu Żydowskim z Adamem Bartoszem

W godzinach przedpołudniowych 22 września  użytkownicy bibliotek z Pleśnej oraz Szczepanowic zwiedzili Cmentarz Żydowski w Tarnowie. Przewodnikiem, po tym najstarszym i najciekawszym cmentarzu w południowej Polsce był Pan ADAM BARTOSZ. Potem, spacerem przeszliśmy w kierunku ul. Wałowej.  Pan Bartosz opowiedział o pierwszym transporcie więźniów do Oświęcimia, oraz o Żydach w tarnowskim gettcie. Wysłuchaliśmy informacji o pozostałościach najstarszej tarnowskiej synagogi – Bimie, stanowiącej centralną część, miejsce do odprawiania obrzędów religijnych i czytania Tory – „Pięcioksięgu” Mojżesza.

Bardzo cieszymy się, że możemy korzystać z  nieprzebranej wiedzy Pana Adama, którą z taką pasją dzieli się z nami już kolejny raz.
Po obiedzie, odwiedziliśmy również Muzeum Etnograficzne, zapoznając się z wystawami: W Babcinej Izbie oraz Historią i kulturą Cyganów.