Narodowe Czytanie – „Lalki” Bolesława Prusa

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

W tym roku czytanym dziełem była „Lalka” Bolesława Prusa, wielowątkowa powieść pokazująca zróżnicowane postawy kilku pokoleń Polaków na tle burzliwych przemian epoki. To romantyczna „historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości”, ale także zapis wyzwań codzienności w dobie wczesnego kapitalizmu. „Lalka” to również spotkanie z niezwykłym literackim kunsztem Prusa, który ze zmysłem obserwacyjnym i humorem dokumentował obyczajowe obrazki współczesnych mu czasów.

Na placu przy fontannie, obok Urzędu Gminy w Pleśnej  zgromadziło się ok. 50 słuchaczy, aby wysłuchać  fragmentów „Lalki” B. Prusa. Piętnaście osób, reprezentantów prawie wszystkich miejscowości gminy zmierzyło się z tekstem „Lalki”. Byliśmy zachwyceni ich umiejętnościami.
Powieść czytali: p. Ryszard Stankowski, p. Irena Zięcina, p. Krystyna Szopa, p. Teresa Skrobisz, p. Anna Marmol, p. Jolanta Ziobrowska, p. Maria Jasiak, p. Leszek Nowicki,  p. Tomasz Skrobisz, p. Ewelina Wach, p. Urszula Stolarczyk, p. Kinga Łazarczyk, p. Renata Cich, p. Halina Piotrowska, p. Krystyna Krzemień, p. Maksymilian Mrzygłód, p. Józef Knapik.