Historia

Biblioteka Publiczna w Szczepanowicach została założona w 1955 r. Początkowa nazwa Biblioteka Gromadzka, w 1975 r. w wyniku podziału administracyjnego kraju zmienia nazwę na: Biblioteka Publiczna Gminy Pleśna filia w Szczepanowicach.
Pierwszym jej lokalem był kącik w klasie tutejszej szkoły podstawowej. W 1967 r. zostaje przeniesiona do budynku prywatnego p. Janickiego, gdzie znajdowała się do 1970 r. Kolejnym lokalem biblioteki był dom prywatny p. Słowika. W sierpniu 1986 r. ponowna przeprowadzka do budynku p. Józefa Szydłowskiego – tym razem na krótko, gdyż w 1988 r. biblioteka otrzymuje nowy lokal, którym jest dolna kondygnacja budynku sklepu GS “SCh”. Jest to największy i najładniejszy z dotychczasowych lokali, jego powierzchnia liczy 52 m2. W październiku 1997 r. księgozbiór zostaje przeniesiony do nowej Szkoły Podstawowej w Szczepanowicach. W obrębie szkoły biblioteka ponownie się przemieściła w październiku 2001 r. Tym razem swoje miejsce znalazła obok hali sportowej. Nowe wyposażenie i bardzo ładny wystrój wnętrza sprawiają, że jest miejscem przytulnym i zachęcającym do częstego odwiedzania.
Księgozbiór stanowiący zaczątek biblioteki pochodził z Biblioteki Gromadzkiej w Pleśnej. W 1961 r. liczył 1.603 woluminy. Co roku zwiększał się średnio o 400 woluminów.
Pracownicy BP w Szczepanowicach zmieniali się dość często. W gronie bibliotekarek znalazły się m.in.: Aurelia Ciesielska, Maria Berdychowska, Natalia Głód, Maria Zych, Lidia Batko, Rozalia Słowik, Jadwiga Siedlik, Iwona Surowiec, Anna Janicka oraz Marta Biga, która od 2022 r. pracuje w BP w Rzuchowej. Obecnie  BP w Szczepanowicach prowadzi Aleksandra Leśniak.