Odsłon:32894 Wizyt:17993 Użytkowników:12496

Narodowe Czytanie – 05.09.2020 r.

W związku z epidemią koronawirusa, siódma już edycja akcji Narodowego Czytania w Pleśnej będzie mieć odmienny charakter. Organizatorzy, tj. Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury zapraszają na słuchowisko “Balladyny” Juliusza Słowackiego – lektury tegorocznej akcji.

Postaciom dramatu swoich głosów użyczyli:
Katarzyna Kras – Balladyna
Julia Cich – Alina
Tomasz Nowak – Kirkor, Żołnierz,
Magdalena Budzik – Matka,
Maksymilian Mrzygłód – Pustelnik,
Piotr Jasiak – Grabiec,
Ks. Jacek Słota – Kostryn,
Janusz Jarząb – Kanclerz,
Piotr Jasiak (syn) – Filon,
Jakub Hajduga – Goniec, Sługa,
Urszula Stolarczyk – Goplana,
Anna Zagata – Skierka,
Andrzej Stec – Chochlik, Lekarz.

Słuchowisko przygotowane wg Wojciecha Maciejowskiego dostępne będzie od soboty, 5 września na stronach internetowych organizatorów oraz telewizji STARnowa.tv.

Akcja Narodowego Czytania ma już dziewięć lat. Przedsięwzięcie pod patronatem Prezydenta RP ma na celu promocję czytelnictwa. Ogólnopolskie czytanie dramatu Juliusza Słowackiego zaplanowane zostało na sobotę, 5 września.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
(źródło: www.prezydent.pl)

ZOBACZ NAGRANIE PROMUJĄCE SŁUCHOWISKO
(STARnowa.tv)

Biblioteka na Facebooku

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts.
Click to show error

Error: Error validating access token: Sessions for the user are not allowed because the user is not a confirmed user.
Type: OAuthException
Subcode: 464
Skip to content

Sponsorzy i Wsparcie

Biblioteka Narodowa - Logo

Zakup nowości wydawniczych do naszych bibliotek zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa